Přeskočit na hlavní obsah

Orange 3 & vizuální programování


Orange je skvělý nástroj pro dolování dat jak pro začátečníky, tak pro vědce s odbornými údaji. Díky svému uživatelskému rozhraní se mohou uživatelé zaměřit na analýzu dat namísto namáhavého kódování, což zjednodušuje konstrukci komplexních datových analytických potrubí.

Těžba dat na základě komponent

V Orangeu se analýza dat provádí skládáním komponent do pracovních toků. Každá komponenta, nazývaná widget, obsahuje nějaký úkol získávání dat, předzpracování, vizualizaci, modelování nebo vyhodnocení. Kombinace různých widgetů v pracovním postupu vám umožňuje vytvářet komplexní schémata analýzy dat za běhu. S velkou knihovnou widgetů nebudete mít na výběr. Další widgety jsou k dispozici prostřednictvím doplňků a umožňují cílenější a tematicky zaměřený výzkum.

Interaktivní průzkum dat

Oranžové widgety spolu komunikují. Přijímají data na vstupu a odesílají filtrovaná nebo zpracovaná data, modely nebo cokoli, co udělá widget na výstupu. Řekněme, začněte s widgetem File, který čte data a připojí jeho výstup k jinému widgetu, řekněme k datové tabulce, a máte funkční pracovní postup. Při jakékoli změně v jednom widgetu se změny okamžitě šíří prostřednictvím následného pracovního postupu. Změna datového souboru v widgetu File vyvolá odpověď ve všech následných widgetech. To je obzvláště zábavné, pokud jsou widgety otevřené a kdy můžete okamžitě vidět výsledky jakýchkoli změn těchto dat, parametrů metod nebo výběrů v interaktivních vizualizacích. Například v níže uvedeném jednoduchém pracovním postupu, kdy se výběr dat v tabulce šíří do rozptylového grafu,

Výběrem správných widgetů a jejich propojení je snadné vytvořit komplexní pracovní postupy pro širokou škálu úkolů analýzy dat.

Rozumné rozhraní pro návrh pracovního postupu

Orange se snadno používá i pro úplné nováčky. Začněte s widgetem File a Orange automaticky navrhne další widgety, které k němu lze připojit. Například Orange ví, že po nastavení widgetu Vzdálenosti budete pravděpodobně chtít hierarchické klastry. Všechny ostatní výchozí hodnoty v widgetech jsou také nastaveny tak, aby umožňovaly jednoduchou analýzu i bez toho, že by se toho hodně vědělo o statistice, strojovém učení nebo obecně průzkumu těžby dat.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Skalní reliéfy u Kopicova statku

Ve skalách pod Kopicovým statkem, Jirošovou rychtou, vytvořil tehdejší majitel a lidový umělec Vojtěch Kopic galerii skalních reliéfů především z české historie. Jeho práce trvala téměř 40 let (1940 až 1978) a za tu dobu vzniklo přes 30 reliéfů postav, zvířat či průčelí staveb, často doplněných o citáty či poselství.

Vojtěch Kopic (1909–1978) se do stavení přiženil v roce 1932. Od čtyřicátých let až do své smrti v rokli pod statkem vytesal v pískovcových skalách řadu reliéfů, jejichž témata čerpal především z českých dějin. Památková ochrana těchto děl byla vyhlášena s účinností od 25. listopadu 2017 formou stanovení ochranného pásma kulturní památky Kopicův statek.

Po reliéfech vás provede značená stezka, odbočení na ní je vyznačeno turistickými směrovkami.

Kopicův statek (dříve Jirošova rychta) je roubená usedlost z konce 18. století, kulturní památka. Jedná se (spolu např. s Dlaskovým statkem) o jeden z nejzajímavějších příkladů lidové architektury pojizerského typu. Statek (Kacanovy …

Labská bouda

Labská bouda je soukromý hotel v Krkonoších, v první zóně Krkonošského národního parku. Labská bouda leží v nadmořské výšce 1340 metrů na Labské louce nedaleko města Špindlerův Mlýn. Několik set metrů od boudy se nachází pramen Labe. Vzhledem ke své poloze je především v zimním období významným orientačním prvkem. Moderní železobetonová devítipatrová budova z roku 1975 nese stejný název jako původní hostinec z 19. století, který vyhořel roku 1965. Přístupová komunikace vede z obce Horní Mísečky; od obce výše však není povolen vjezd soukromým vozidlům (dále autobusem a pěšky). V sobotu 17. listopadu 2018 v okolí Labské boudy začala hořet horská tundra. Požár byl ohlášen po 16. hodině, uhašen byl v půl osmé večer, zasahovalo celkem sedm požárních jednotek. Zasažená plocha činila asi 20 ha. Budova neutrpěla žádné škody díky opačnému směru větru. Požár byl zřejmě způsoben nedbalostí turistů.
Budova vznikla v polovině 19. století jako hostinec s ubytovacím zázemím. Již dříve zde ale údajně …

Háje nad Jizerou, Rybnice

Obec Háje nad Jizerou se nachází v okrese Semily, v Libereckém kraji, ve středu spojnice mezi městy Semily a Jilemnice, na březích řeky Jizery (Háje na levém břehu, ostatní části na pravém).
Žije zde 690 obyvatel. Dříve, k 1. 3. 2001, bylo v obci trvale hlášeno 637 obyvatel, z toho 302 v osadě Dolní Sytová, 154 v osadě Rybnice, 125 v osadě Loukov a 67 v osadě Háje nad Jizerou. V současné době je v obci celkem 188 trvale obydlených domů a 127 rekreačních chalup.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1636.
V minulosti se obec nazývala podle jiné své části Rybnice.
Od roku 1960 má obec tyto části:

Háje nad JizerouDolní SytováLoukovRybnice